На 18.02.1940 г. Щерю Тодинов, Димитър Добрев, Елена Сидерова, Маринка Градева и др., по искане на хората от квартала до Старата гара, подават молба до Община Бургас да се разреши откриване на читалище.
На 3 март с.г. се поставя началото на новото читалище, на което дават името на Любен Каравелов, като го свързват с това, че учредителното събрание се провежда в една от стаите на едноименното училище. Жители на квартала даряват парични суми и 300 книги, с които се поставя началото на библиотечния фонд.
„На 3 март 1940 г. – денят на Освобождението на България – в 4 часа след обяд в училище „Л. Каравелов“ се е състояло учредителното събрание. Присъствали са 83 кварталци, желаещи да се основе читалище. Избран бил управителен съвет: председател Щерю Тодинов, подпредседател Тодор Христов Кьосев, секретар Ненчо Гевренов, касиер Кирил Градев Николов, съветници Николай П.Недев, Михаил Гулев, Събка Вълчева, Мара Узунова и Еленка Сидерова.
На 6 март 1940 г. настоятелството взело решение читалището да се нарича „Любен Каравелов“ и да се помещава в сладкарница „Феникс“ на ъгъла на ул. "Гладстон" и ул. "Драгоман" (сегашната ул. "Александър Стамболийски")…“
Така било поставено началото!
Читалищни секретари през годините са били: